PROJEKTI I INICIJATIVE

Kronološki pregled projekata

Ovdje su istaknuti samo neki od značajnijih projekata i inicijativa udruga OSPERA:

“Manjež” – Izgradnja prvog javnog permakulturnog vrta u Osijeku

2013. godine su članovi udruge Ospera na prostoru osječkog kampusa zajedno izgradili prvi javni društveni vrt u Osijeku koji je bio dizajniran prema načelima permakulture. Članovi udruge su ga zajedno održavali te su se na ovom prostoru održavale brojne aktivnosti, jedna od najistaknutijih je manifestacija pod nazivom “Slama Grad/Strohstadt”. 

Grupa Solidarne Razmjene i Solidarna Eko Grupa Osijek

2014. godine pokrenuta je Grupa Solidarne Razmjene (GSR) – zajednica koja na transparentan, solidaran i neposredan način razmjenjuje proizvode i usluge stvarajući odnose međusobnog povjerenja. Kasnije je GSR prerastao u SEG Osijek koje je povezivao lokalne proizvođače ekoloških proizvoda direktno s kupcima.

Proljetne razmjene sjemena

2015. godine udruga OSPERA je organizirala prvu proljetna razmjena sjemena, a zbog velikog zanimanja za ovaj događaj, proljetne razmjene sjemena su postale redovna aktivnost udruge. Na temelju ove suradnje, sklopljena je suradnja s inicijativnom “Volim rajčice” te je 2016. godine proveden zajednički projekt pod pokroviteljstvom Grada Osijeka tijekom kojeg su održane radionice te su nabavljene nove sorte rajčica. 

“Use & Reuse” – uzgoj bukovača na talogu kavi

Ovaj inovativni projekt pokrenut je 2018. godine. U dogovoru s vlasnicima kafića biciklima se na dnevnoj bazi skupljao otpad od kave, nakon čega se kava miješala s ekološkom slamom te su se uzgajale gljive (a dodatno i kompost, gliste te drugi proizvodi). Ovaj projekt je bio izvrsna demonstracija uspješne prakse lokalne kružne ekonomije. 

LIVING LAB Podravlje

Osperina “istraživačka stanica” u Podravlju jer prostor na kojem se testiraju razna rješenja s područja permakulture, održive i pametne poljoprivrede. U 2024. godini, uz potporu OBŽ, proveden je projekt LIVING LAB PODRAVLJE – kojim je omogućena temeljna infrastruktura i tijekom kojeg je testiran edukativni program ROOTS Ranger baziran na šumskoj pedagogiji koji je kreirao ROOTS – Centar za održivi obiteljski život.

Centar za građansku znanost u OBŽ

Od 2025. Ospera se posvećuje razvoju građanska znanosti (eng. Citizen Science) na području OBŽ. Ovaj pristup omogućuje građanima svih dobnih skupina da aktivno sudjeluju u istraživanjima, prate ekološke promjene i doprinose zaštiti okoliša kroz prikupljanje i analizu podataka. Fokus je na promatranju: tla, vode i bioraznolikosti.

Erasmus+ projekt ECO-YOUTH

Od lipnja 2025. do prosinca 2026. udruga OSPERA provodi ERASMUS+ projekt ECO-YOUTH – Youth Movement for a Sustainable Environment. Cilj projekta je podići ekološku svijest među mladima i potaknuti ih na aktivno sudjelovanje u rješavanju globalnih okolišnih izazova. Partneri na projektu su iz Italije (ASSO – Agenzia per lo Sviluppo Sostenibile, glavni prijavitelj) i Turske (Denizli İnovatif Eğitim Derneği).

Horizon Europe – InnWater

Udruga OSPERA sudjeluje u europskom projektu InnWater, usmjerenom na poboljšanje upravljanja vodnim resursima kroz inovativne pristupe i participativne metode. Kao ekspert za replikaciju, OSPERA doprinosi analizi upravljanja vodnim resursima (Water Governance Assessment) i razvoju “citizen science” rješenja koja uključuju lokalne zajednice u praćenje i zaštitu vodenih ekosustava.

Članstva i umrežavanje

OSPERA je član Zadruge za etično financiranje (ZEF) te dio Hrvatskog saveza udruga ekoloških proizvođača (HSEP). Udruga također djeluje kao dio MOZAIK Hub-a, inovativne platforme koja povezuje obrazovanje, istraživanje i poduzetništvo.  Također, OSPERA je prvi hrvatski član međunarodnog programa za građansku znanost “Drinkable Rivers”.

KONTAKT OBRAZAC

4 + 12 =

 KONTAKT PODATCI

e-mail adresa: osperaudruga@gmail.com

Broj telefona: 099 670 55 63

Lokacija: Ante Starčevića 2, 31221 Josipovac, Hrvatska