Prošli tjedan, 3. srpnja 2025., udruga OSPERA sudjelovala je na radionici za dionike projekta ClimEMPOWER, koju su organizirali Upravni odjel za poljoprivredu i ruralni razvoj Osječko-baranjske županije te Javna ustanova za zaštitu prirode OBŽ.

Projekt ClimEMPOWER vrijedan je oko tri milijuna eura i okuplja 14 partnera iz sedam zemalja. Među njima su i Javna ustanova za zaštitu prirode OBŽ te Upravni odjel za poljoprivredu i ruralni razvoj OBŽ, koji imaju ključnu ulogu u primjeni strategija prilagodbe na klimatske promjene na lokalnoj razini. Projekt ima za cilj izradu strategija, modela i tehnoloških rješenja za prilagodbu i ublažavanje posljedica klimatskih promjena, osobito u sektoru poljoprivrede. Poseban naglasak stavlja se na zaštitu ključnih prirodnih resursa i očuvanje poljoprivredne proizvodnje u novim klimatskim uvjetima, uključujući i pronalaženje konkretnih rješenja za pomoć poljoprivrednicima.

Radionica u Osijeku okupila je predstavnike akademske zajednice, civilnog društva, lokalne i regionalne samouprave te sektora poljoprivrede i zaštite prirode. Radionica je uključivala:

  1. Predstavljanje izvještaja financiranog iz projekta ClimEMPOWER
    „Analiza trenutnih i projekcije potencijalnih mogućnosti prilagodbe i ublažavanja klimatskim promjenama“
    • prof. dr. sc. Danijel Jug, Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
  2. Identifikacija i procjena indikatora klimatske otpornosti u Osječko-baranjskoj županiji
    • Marija Vurnek, Fakultet elektrotehnike i računarstva (FER) Zagreb
      Ova točka uključivala je interaktivnu raspravu temeljenu na prethodno ispunjenim anketama.

Sudjelovanje OSPERA-e u ovom procesu dio je našeg kontinuiranog angažmana u području održivosti, permakulture i građanske znanosti u Osječko-baranjskoj regiji te smo nakon radionice održali sastanak na kojem je izrađen Akcijski plan za radnu grupu “Tlo” (2025.-2026.) projekta Osijek-Baranja Citizen Science Hub koji je dio Impetus Citizen Science akceleratora.